Atrakcje w okolicy

Villa Carpatia ze słynną dietą warzywno – owocową i makrobiotyczną autorstwa Ewy Dąbrowskiej, w której można wykupić całodniowe wyżywienie (ok. 3 km od Rancza).

foto ze strony www.villacarpatia.com

foto ze strony www.villacarpatia.com

Kilkusetletnia potężna sosna rośnie przy drodze łączącej Żołynię i Białobrzegi. Z pnia o obwodzie przekraczającym cztery metry, wyrastają grube konary tworzące olbrzymi baldachim, opadający aż do podłoża.

Według legendy przekazywanej z pokolenia na pokolenie w jej cieniu urządził popas król Jan III Sobieski, gdy podążał z pomocą zbrojną dla Wiednia. Towarzyszący orszakowi królewskiemu poczet ks. Lubomirskiego, czynił przygotowania do przeprawy przez Wisłok, a król odpoczywał w cieniu rozłożystego drzewa.

Zadziwiająca jest kondycja tej pięknej wiekowej sosny, która przetrwała do czasów obecnych i jeszcze bardzo długo cieszyć będzie oczy podróżnych.

Drewniany młyn wodny w Żołyni z roku 1880, można zobaczyć w drodze do kościoła pw. św. Jana Kantego.

foto ze strony www.villacarpatia.com
foto ze strony www.villacarpatia.com

Kościół (1864-1884) zbudowany w stylu neogotyckim, wzorowany na Kościele Mariackim w Krakowie.

Kościół Parafialny św. Jana Kantego w Żołyni jest jedną z największych świątyń archidiecezji przemyskiej, niepowtarzalne witraże, gwiaździste sklepienia, ołtarze w stylu neogotyckim.

foto ze strony www.villacarpatia.com
foto ze strony www.villacarpatia.com

Kapliczki Żołyńskie, rozmieszczone na rozstajach dróg leśnych. Najstarsze z nich pochodzą z I połowy XIX w.

Przy polnych drogach prowadzących z Rakszawy, Smolarzyn i Brzózy Stadnickiej zbudowano wiele kapliczek i krzyży przydrożnych. Parafia w Żołyni pierwotnie obejmowała szereg okolicznych wsi.

foto ze strony www.villacarpatia.com
foto ze strony www.villacarpatia.com

Żydowski Cmentarz, założony w XIX wieku, położony w południowo-zachodniej części Żołyni, za pierwszą linią zabudowy ulicy Mickiewicza.

Cmentarz odnowiony i uporządkowany dzięki staraniom Józefa Waldmana, znajduje się tutaj kilka nagrobków, na jednym z nich data odnowienia cmentarza.

Podczas drugiej wojny światowej cmentarz został zdewastowany. W czerwcu 1943 na terenie nekropolii rozstrzelano i pogrzebano grupę Polaków, których ciała ekshumowano po wojnie i złożono na cmentarzu parafialnym.

foto ze strony www.villacarpatia.com

foto ze strony www.kirkuty.xip.pl

Zalew Rajszula

Gmina Żołynia, słynie z licznych zbiorników retencyjnych. Na rzekach Tarlace i Płytnicy znajduje się kilka zbiorników wodnych, na których można wędkować, a w okresie letnim służą jako kąpieliska.

Największe z nich to Rajszula”, oraz ośrodek rekreacyjno – wypoczynkowy „Carpatia” i ponad 3 hektarowy zalew Tama i bar „Nad Tamą” w którym można zjeść gorący posiłek, napić się piwa lub drinka.

Zalew Tama

foto ze strony www.villacarpatia.com

foto ze strony www.podroze.onet.pl

Łańcut Zamek Lubomirskich i Potockich z Parkiem Zamkowym, Oranżerią i Powozownią.

W bliskiej odległości/ 15 km od gminy Żołynia, znajduje się Łańcut oraz Zamek (1629 – 1642) jeden z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Słynie ze znakomitych wnętrz i niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze, ściśle związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Muzeum to niewątpliwie najciekawsze miejsce tego miasta.

Warto również zobaczyć łańcucką synagogę, rynek i kościół parafialny.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Leżajsk Zespół Klasztorny O.O Bernardynów, ze słynnymi organami barokowymi XVII w.

Koniecznie odwiedzić trzeba pobliski Klasztor w Leżajsku położony w odległości 16 km od gminy Żołynia.

Leżajsk z zespołem kościelno-klasztornym oo. Bernardynów, w którym znajdują się słynne leżajskie organy. Organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, koncerty odbywają się zwykle od czerwca do września.

foto ze strony www.villacarpatia.com

foto ze strony www.panoramio.com

Rzeszów Teatr Przedmieście mieszczący się na ul. Reformackiej 4 Rezerwacje: 667 714 730 link>>> Teatr Przedmieście Kontakt

Teatr Przedmieście powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej. W sierpniu 2006 roku zespół zmienił swoją siedzibę na Łańcut, gdzie pracował do sierpnia 2010 roku. We wrześniu 2010 roku teatr przeniósł się do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie działa niezależnie i wystawia regularnie swoje sztuki.

Teatr Przedmieście tworzy sztuki autorskie oraz przedstawienia inspirowane dziełami literatury polskiej i światowej. Dotychczasowe spektakle teatru to: „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), „Obietnica” (2011), „Święto” (2011), „Tchnienie” (2012), „Dybuk Rzeszowski” (2013), „Scenariusz” (2014), „Ja jestem… (Kasia z Heilbronnu)” (2014), „Podróż” (2015), „Circus Paradise” (2016), „Ostatnie rozdanie” (2016), „Teatr Cudów” (2016) oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble: ”Za szafą” (2008) i „Pierwszy” (2009), które były oklaskiwane na wielu scenach w kraju oraz za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Bułgaria).

Teatr Przedmieście był doceniany za swoją pracę artystyczną i może się poszczycić wieloma nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie.

Teatr inicjuje i organizuje wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Są to m. in.: wydarzenie naukowo- artystyczne „Źródła Pamięci. Grotowski- Kantor – Szajna”, Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pań „Ścieżki kobiet”, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.